Тема: Узагальнення вивченого про дієслово.
Мета: узагальнити й систематизувати набуті знання з даної теми;
розвивати вміння аналізувати й синтезувати мовні явища,
розвивати системність мислення; виховувати позитивні
якості характеру на основі зразків народної мудрості,
розуміння необхідності колективних зусиль для досягнення
певної мети.
Обладнання: тематичний словник школяра (кожному учневі),
ілюстративний матеріал — предметні та сюжетні малюнки;
сигнальні картки: І, II дієвідміни; конверти за кількістю груп у
класі зі смужками, де надруковані прислів'я; записи до уроку на
дошці (таблиці).
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми й завдань уроку.
1. Вибірковий диктант.
— З-поміж продиктованих слів виберіть і запишіть тільки дієслова.
Діяти, весна, погожий, існувати, історичні, єднатися, Україна, місто, Сміла, сумує, втеча, лагодити, річка, оглянулася, можливо, але, вибиратиме, мальовничі, озвався.
— Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові. Прочитайте утворене слово. (Дієслово.)
— Це і є тема нашого уроку.
Сьогодні" ми повторимо правила й виконаємо вправи,
які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми «Дієслово».
Ви вчитиметеся міркувати, використовувати свої знання на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам.
Тож розпочнемо нашу подорож до країни Дієслів.
2. Каліграфічні вправи.
— Пригадайте, як пишуться велика й мала букви «де» (показує указкою на букви Д д у класному алфавіті). Пропишіть один рядок.
Проаналізуємо сполучення букв у слові «дієслово»:
сл — нижнє з'єднання;
ло — середнє з'єднання;
ов — верхнє з'єднання (коментар учнів).
— Пропишіть один рядок слова — назви теми, намагаючись писати безвідривно.
II. Блокове повторення основних правил теми, виконання відповідних вправ.
1.Визначення дієслова.
— Яка частина мови називається дієсловом?
— Яким членом речення є дієслово?
— З якою частиною мови зв'язане дієслово в реченні?
— У яких числах вживаються дієслова?
— Прослухайте дієслівний словоряд, відгадайте, про яку ситуацію йдеться, складіть і запишіть кілька речень, підкресліть присудки: закінчилася, набридла, настала, чекали, прилетіли, зробили, прикріпили, поселилися, знищували, годували, оберігали, вчили літати, попрощалися, відлетіли, будемо чекати. (Ситуація: люди дбають про перелітних птахів, виготовляють шпаківні...)
Учні зачитують складений текст, вказуючи присудки.
2. Часи дієслова.
— Які часи має дієслово?
— Які дії означають дієслова минулого часу?
— Які дії означають дієслова теперішнього часу?
— Які дії означають дієслова майбутнього часу?
Утворення різних часових форм дієслів.
— Запишіть три колонки: минулий, теперішній, майбутній час.
— На с. 246 «Тематичного словника школяра» виберіть кілька дієслів, запишіть їх у різних часових формах. (Додаткове завдання: дібрати власні приклади, скласти речення.)
Перевірка виконаного.
3. Неозначена форма дієслова.
Діалог «учень — учень».
— Пригадайте, що вам відомо про неозначену форму дієслова, і запитайте про це товариша.
— На що вказує неозначена форма дієслова? (Тільки на дію, бо...).
— На які питання відповідає неозначена форма дієслова?
— Що ще ви знаєте про неозначену форму дієслова? (Це незмінна форма дієслова; початкова форма дієслова; дієслова в неозначеній формі мають суфікси -ти, -ть.)
Добір прикладів дієслів у неозначеній формі за ілюстративним матеріалом.
— Розгляньте предметні та сюжетні малюнки на картках, доберіть і запишіть приклади дієслів у неозначеній формі.
Робота в парах — перевірка виконаного.
— Виконайте взаємоперевірку записаного, оцініть, врахуйте охайність.
(Учні оцінюють роботи сусідів по парті.)
— Зачитайте записаний дієслівний словоряд.
4. Гра «З'єднай частинки цілого».
Керівники груп отримують у вчителя конверти зі смужками, на яких записані прислів'я про працю, ставлення українського народу до роботящих людей та ледарів. До кожної смужки слід дібрати частинку-відповідник, скласти повне прислів'я.
Робота в групах,
— Зачитайте складене прислів'я, вкажіть дієслова в неозначеній формі.
Виберіть одне, яке, на вашу думку, найповніше відображає тему працьовитості.
— Чого вчать нас ці перлинки народної мудрості?
— Чому саме в прислів'ях так багато дієслів в неозначеній формі? (Бо ця мудрість стосується не якоїсь певної особи чи групи людей, а кожного з нас.)
Дієслова, що означають завершену й незавершену дію.
5. Гра «Зміни значення дієслова».
— До вашої уваги дієслова неозначеної форми (на дошці):
Йти, гортати, шити, котитися, бігти, тривожити, читати, мандрувати.
— За допомогою префіксів утворіть нові дієслова.
— Чим відрізняються значення утворених дієслів від поданих? (Вони означають завершену дію.)
6. Дієслова теперішнього й майбутнього часу (категорії особи й числа).
— Послухайте словоформи: йду, йдеш, йде, йдемо, йдете, йдуть.
— Чим вони відрізняються? (Різні особи й числа, різні закінчення.)
— За якими особами й числами змінюються дієслова теперішнього й майбутнього часу?
Працюємо в зошитах.
І варіант — змінюйте дієслово навчатися за особами й числами в теперішньому часі.
ІІ варіант — змінюйте дієслово навчатися за особами й числами в майбутньому часі.
Робота в парах.
— Перевірте, оцініть роботу товариша, мотивуйте оцінку.
— Зачитайте роботу (аналіз виконаного).
7. ДІЄВІДМІНИ.
Гра «Допоможіть знайти букву».
На дошці запис:
Є чи ї
кле...ш чека...ш
— Пропущені букви позначають ненаголошені звуки. Яку букву слід вставити?
— Чому ви зробили такий вибір, адже у вимові ці звуки дуже наближені? (Бо ці дієслова належать до різних дієвідмін.)
— Які букви пишемо в ненаголошених особових закінченнях дієслів? (У дієсловах 1 дієвідміни в ненаголошених особових закінченнях пишемо -е-, -є-, а у дієсловах II дієвідміни в ненаголошених особових закінченнях пишемо -й-, Ї-.)
— Як же ми розрізняємо дієвідміни?
— Які дієслова належать до І дієвідміни?
— Які дієслова належать до II дієвідміни?
Усна вправа на визначення дієвідміни.
Учитель називає дієслово (в неозначеній формі), а учні сигнальними картками показують дієвідміну, до якої воно належить.
Гріти, дзижчати, гуляти, дзюрчати, дарувати, дивитися, дбати, дружити, нарікати, непокоїти.
— Усно проаналізуйте дієслова на с. 256 словника за дієвідмінами.
8. Розбір дієслова як частини мови (усно).
На дошці записане речення: «Як працюватимеш, так і матимеш».
— Прочитайте речення.
— Вкажіть дієслова (працюватимеш, матимеш).
— Запишіть речення, підкресліть дієслова.
— Підсумовуючи сказане раніше, можемо охарактеризувати ці дієслова (вони стоять в однаковій формі):
• початкова форма (неозначена) — працювати, мати;
• час майбутній;
• особа 2-га;
• рід визначається тільки в минулому, а це — майбутній час;
• І дієвідміна.
9. Дієслова на -ся (-сь).
— Згадайте й наведіть приклади прислів'їв, де є дієслова на -ся (-сь).
— Яку дію означають ці дієслова?
10. Написання частки НЕ з дієсловами.
— Два учні аналізували кількість слів у реченні і засперечалися: один стверджував, що слів 8, а інший, що слів — 6. Хто правий?
Не роби іншому того, чого собі не бажаєш.
— Якого правила не знав другий учень?
— Як пишеться частка НЕ з дієсловами? Складіть речення на це правило й запишіть його. Зачитайте.
IV. Підсумок уроку.
Усний тест.
1. Слово, що означає дію предмета, називається:
а) іменником;
б) дієсловом;
в) прислівником;
г) сполучником.
2. Дієслова майбутнього часу змінюються за:
а) родами й числами;
б) особами й числами.
3. Частка НЕ з дієсловами пишеться:
а) окремо;
б) разом.
V. Домашнє завдання (диференційоване):
— написати твір про цей урок;
— виписати з орфографічного словника по 10 дієслів І і II дієвідмін;
— вправа 574 за підручником.
|