Субота, 28.06.2025, 10:11
Мій сайт
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Розробки уроків [4]
Календарне планування [0]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 3 клас » Розробки уроків

відкриті уроки з читання

Тема: Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».
Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; навчити
самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати
головну думку твору; розвивати творчі здібності дітей; виховувати
доброту, чуйність. Обладнання: таблиці, торбинка добра, мікрофон, портрет Анатолія Дімарова. Тип уроку: комбіноварий.
Хід уроку
1. Організаційний момент
1) Пролунав уже дзвінок,
Розпочинаємо урок.
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День для нас привітним буде.
2) Створення психологічного настрою. Висловимо свій настрій та очікування за допомогою кольорової гами.
**Байдужість (червоний колір).
** Попрацювати, якщо це неважко (жовтий колір).
** Працювати так, щоб знання,отримані на уроці, використати у майбутньому чи на наступних уроках (зелений колір).
11. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1) Робота над скоромовкою
Хто людям добра бажає,
Той сам його здобуває.
2) Вправа на тренування дихального апарату.
(Прочитати з різною інтонацією.)
** Доброта краща за красу.
3) Контроль швидкості читання.
За 30секунд прочитати надрукований на картках уривок тексту.
У густому- прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік- а жили вони дуже довго- чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити,ані зодягатись.
111.Актуалізація опорних знань.
1) Запитання
-Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? (У казці)
-Чому ви так гадаєте?
- А які казки ми з вами читали?
- Хто їх склав?
-Як називаються казки, що склав народ? (Українські народні.)
2) Вікторина «З якої казки?»
** От баба прокидається- аж бичка нема. «Ох, мені лихо велике! Де це мій бичок дівся? Мабуть, він уже додому пішов.» Та мерщій додому. Коли дивиться- ведмідь у бору бичка тягає.
(«Солом’яний бичок»)
** Поїдь, діду, в ліс, вирубай там мені деревинку та зробимо колисочку, то я покладу деревинку в колисочку та й буду колихати, от і буде мені хоч забавка!
(«Івасик-Телесик»)
** Призволяйся, журавлику, призволяйся, лебедику!
Журавель до кашки- стукав, стукав дзьобом по тарілці- нічого не вхопить.
(«Лисичка та журавель»)
** Не відчинили козенята вовкові. Постояв він, постукав і пішов. Повернулася коза додому і похвалила діток за те, що вовкові дверей не відчинили.
(«Вовк та козенята»)
1V.Повідомлення теми і мети уроку.
-Із сьогоднішнього уроку ми почнемо знайомитись із чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Такі казки називають літературними.
V.Опрацювання навчального матеріалу.
1) Розповідь про Анатолія Дімарова.
Анатолій Андрійович Дімаров народився 5 травня 1922 р. в м. Миргороді на Полтавщині. Батько був розкуркулений, а мати — донька священика. Коли родину розкуркулили, заради благополуччя дітей батьки розлучилися. Мати казала, що батько помер і дала дітям своє дівоче прізвище. Після закінчення середньої школи майбутній письменник був мобілізований до армії. Учасник війни, нагороджений орденами і медалями. Воював на Південно-Західному фронті, був поранений, потім став партизаном.
Справжнє прізвище Анатолія Дімарова інше. Якби він його зберіг, а точніше, якби воно вціліло у страшні немилосердні двадцяті роки, то ми би мали сьогодні видатного українського письменника Анатолія Андроніковича Гарасюту. Але реалії склалися так, що дружина куркуля, рятуючи сина і себе від Сибіру, змінила документи, й Анатолій виріс під прізвищем Дімаров.
Анатолій Дімаров написав кілька захоплюючих книжок для дітей: «Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика, який не хотів їсти», «Для чого людині серце», «Друга планета», «Тирлик».
2)Робота над заголовком казки.
-Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.
- На що схожий заголовок? (На питання.)Чи є це речення питальним? Прочитайте заголовок з розповідною і питальною інтонацією.
3) Технологія «Мікрофон»
-Спробуйте пояснити, для чого людині серце? (Висловлювання дітей.)
- Яку ви очікуєте кінцівку казки- добру чи сумну?
4) Словникова робота
а) Читання колонок слів швидко і правильно
найлютіший назбиралося
ненгавидіти вагаючись
жевріючі одноплемінників
крижане дошкулити
-Прочитайте спочатку іменники, тоді прикметники і дієслова.
- Поясніть значення слів:
**вагаючись - виявляючи нерішучістьу чомусь, не наважуючись щось зробити;
** крижане - зроблене з криги, льоду;
** жевріючи - ті, які горять без полум’я, тліють;
** дошкулити – завдати комусь неприємного відчуття, не давати спокою, зачіпати.
б) Робота в зошитах
** Добір слів, протилежних за значенням.
5) Читання казки вголос «ланцюжком»
6) Відтворення змісту прочитаного
- Де відбулися описані події?
- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?
- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
- Де взяв серце один із чоловічків?
- Поясніть слова лікаря про те, що люди мають різні серця?
7) Вибіркове читання
- Прочитайте, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів. Які запитання ставили дівчині дерев’яні чоловічки? Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце? Прочитайте, до кого вона порадила чоловічкові звернутися?
- Яким було зле серце? А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не зносилося? Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе. А доброї?
- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Прочитайте.
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі? Що могло статися із хлопчиком?
- Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу? Чи вдалося врятувати хлопчика? Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
- Прочитайте, чому його очі були сумні. Як ви розумієте останнє слово героя казки?
- Скажіть, які чарівні перетворення описані у казці? Як ви гадаєте, хто її головний герой?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Учитель Хтось постукав тихо в клас,
Та перерви ще не час.
Тут підказує билинка...
Учні Це ж у нас фізкультхвилинка!
8) Читання діалогу в особах (розмова дівчинки і чоловічків).
- Перегляньте очима розмову дівчинки і чоловічків у лісі. Які слова підкажуть інтонацію читання? (Вражено запитували, схлипнула,попросила, поцікавився, задумалась, переборола страх, чемно відповіла.)
9) Робота в парах. Складання сенкану
Чоловічок.
Добрий, чуйний.
Переживає, співчуває, бажає.
Добро ніколи не забувається.
Хлопчик.
10) Визначення основної думки казки.
- Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова. Яке з них виражає головну думку казки?
** Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
** Раздобромналитесерце- ввікнепрохолоне.
** Головамаєслухатисерце, асерце-голову.
11) Розвиток зв’язного мовлення. «Озвуч малюнок».
** «Лікар і чоловічок».
** «Хлопчик у лісі».
12) Мовно-логічне завдання.
- На дошці написаний план казки. Прочитайте його. Чи все тут правильно?
-Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
План
1) Життя чоловічка з серцем. (5)
2) Незвичайна гостя. (2)
3) Полум’яне серце зігріває хлопчика. (6)
4) Плем’я дерев’яних чоловічків. (1)
5) Лікар, що міняє серця. (3)
6) Нелегкий вибір. (4)
13) Стислий переказ частини казки.
- Підготуйте стислий переказ тієї частини казки, яка вас найбільше схвилювалачи здивувала.

V1. Підсумок уроку
- Чим вразило вас оповідання? (Чоловічок з добрим серцем своїм життям урятував життя хлопчика.)
- Чого вчить ця казка?
- Яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце?
- Чи справдилися ваші очікування?
V11.Оцінювання роботи учнів.
V111. Домашнє завдання (диференційоване).
** Читати і переказувати казку.
** Читати і переказувати казку, приготувати відповіді на 3 запитання.
** Читати і переказувати, скласти 3 запитання до казки.
Категорія: Розробки уроків | Додав: tamara-ivanovna (24.01.2014)
Переглядів: 1919 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz