Тема: Слова протилежні за значенням (антоніми,)
Мета: Розширити уявлення про антоніми, ознайомити з терміном;
удосконалювати узагальнені способи мовленнєвої діяльності,
навички каліграфічного письма; розвивати уміння користуватися
словами для образного зіставлення контрастних явищ навколишньої
дійсності; розвивати пізнавальну самостійність учнів; виховувати
увагу до лексичних значень слів.
Обладнання: таблиці, картки, малюнки, програмно-контрольний пристрій
«Вогник-1».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу.
1) Посідали всі тихенько,
Спинки підтягли рівненько,
Один одному всміхнулись
І до мене повернулись.
2) Гра «Скажіть останнє слово».
- Слова не повинні повторюватися. Виграє учень, який назве останнє слово.
Мама- ніжна, ласкава, добра, чуйна,щира,лагідна, працьовита,дбайлива, рідна...
Кошеня- маленьке, біленьке, сіреньке,м’якеньке, тепленьке, слухняне, руденьке,голодне,вередливе...
Яблучко- солодке,червоне, смачне, кисле, зелене, жовте,стигле, гниле...
3) Гра «Знайди зайве слово»,
Світлий, теплий, темний, сонячний.
Добрий, уважний, злий, милосердний.
11. Відтворення раніше вивченого матеріалу.
- Диференційована робота з програмно- контрольним пристроєм «Вогник-1»
1. Знайдіть слово, яке не є 1. Шосе
синонімом до слова 2. Траса
дорога 3. Шлях
4. Стежка
5. Поле
2. Оберіть тільки ряд 1. Тікати, малювати, ховатися.
синонімів 2. Розповідати, писати,балакати.
3. Писати, читати, занотувати.
4. Думати, гадати, міркувати.
5. Іти, чалапати, сидіти.
3. Знайдіть зайве слово: 1. Усміхнений
веселий, радісний, 2. Веселий
сумний, щасливий, 3. Радісний
усміхнений 4. Сумний
5. Щасливий
4. Як ви розумієте 1. Побігти
вислів взяти ноги на 2. Роззутися
плечі 3. Взуття
4. Підняти ноги
5. Помити
5. Знайдіть ряд страв, 1. Пиріг, холодець, каша.
які печуть 2. Млинці, галушки, каша.
3. Пиріг, пампушки, млинці.
4. Коржі, лапша, борщ.
5. Капусняк, вареники, суп.
111. Вивчення нового матеріалу.
1) Бесіда на основі спостереження за значенням антонімічних пар.
- Крім слів, близьких за значенням, у мові. Як ви знаєте, є слова з протилежним значенням. Слова, які мають протилежне значення, називаються антонімами.
Розгляньте таблицю на дошці.
Який? білий чорний
Що? білизна чорнота
Що робити? білити чорнити
Як? біло чорно
- На які питання можуть відповідати слова, протилежні за значенням (антоніми)?
- На які питання відповідають слова, що знаходяться в одній парі?
Висновок: слова, які входять до антонімічної пари, завжди відповідають на одне й те саме питання.
1V.Закріплення вивченого матеріалу.
1) Робота в групах. Гра «Знайдіть пару».
холодний темний
короткий лівий
широкий теплий
правий вузький
світлий довгий
2) Каліграфічна хвилинка
3) Виконання вправи 146. Диференційована робота.
1варіант - виписати парами антоніми.
11варіант - визначити основу у перших трьох реченнях.
111варіант - знайти спонукальне речення і перебудувати на розповідне.
- Перевірка завдань трьох варіантів.
4) Творча робота за вправою 149. Виконання вправи з коментуванням.
Свіжий хліб - черствий хліб.
Свіжі квіти - зів’ялі квіти.
5) Самостійна робота.
- Із кожної групи слів складіть прислів’я і запишіть їх. Знайдіть і підкресліть антоніми.
1. Праця, плід, гірка, має, соолдкий. (Гірка праця має солодкий плід.)
2. Хто, говорить, той, мало, думає, багато. (Хто багато думає, той мало говорить.)
3. Одна, гасне, в полі, в печі, головешка, а дві горять. (Одна головешка в печі гасне, а дві в полі горять.)
- Пригадайте літературні твори, в яких праця протиставляється неробству.
6) Гра- змагання «Хто швидше?»
- Прочитайте слова. Випишіть їх парами так, щоб вони були антонімами.
Рідний, чистота, скупий, нещасний, шум, бруд, чужий, щедрий, тиша, щасливий.
Взаємоперевірка.
Рідний – чужий, чистота – бруд, скупий – щедрий, шум – тиша, щасливий – нещасливий.
- З однією парою складіть речення.
7) Робота за схемою.
- Розгляньте схему. Доберіть потрібні слова.
синоніми страх антоніми
споріднені слова
Зразок виконання:
синоніми страх антоніми
ляк страшний сміливість
боязливість страховисько відвага
безстрашний мужність
страшитись
- Як ще говорять про боягуза? (Заяча душа)
- Чи добре бути боягузом?
- Чи доводилось вам когось злякатися? Чого?
- Який вираз обличчя у людини, що злякалася?
- Доберіть прислів’я.
** У страху очі великі.
** Вовків боятися-в ліс не ходити.
** Лякана ворона й куща боїться.
V. Підсумок уроку.
- З якими новими словами ми познайомилися на уроці?
- Що ж таке антоніми?
- Наведіть приклади антонімів.
Гра «Знайдіть зайве словосполучення».
** Солодке яблуко- кисле яблуко.
** Солодкі ліки- гіркі ліки.
** Солодкі зустрічі- приємні зустрічі.
** Повне відро- порожнє відро.
** Радісний день- сумний день.
** Щасливий хлопчик- веселий хлопчик.
V1.Оцінювання.
V1. Домашнє завдання.
-Підготувати відповіді на запитання вправи 150.
|