Субота, 28.06.2025, 11:35
Мій сайт
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Розробки уроків [4]
Календарне планування [0]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 3 клас » Розробки уроків

Позакласне читання

                ТЕМА:              Мама-найдорожче в світі слово.

Мета:              Формувати навички швидкого,правильного,виразного читання;

                          розвивати пам’ять,увагу,логічне мислення; 

                          виховувати любов до найближчої людини-матері,прагнення берег-

                          ти її здоров’я,бажання приносити рідним тільки радість.  

 

Обладнання:    портрети матусь, фотографії, таблиці.    

 

                                              Хід уроку   

 

1. Організаційний момент

          -Сьогодні до нас на урок завітали гості. Сподіваюсь ви зможете їх порадувати своїми знаннями,вмінням чітко й правильно працювати.Тему нашого сьогодніш-

нього уроку позакласного читання ми визначимо разом після виконання завдання на

розвиток швидкості читання.

 

11. Розвиток швидкості читання  

          - На дошці записаний вірш, у якому пропущені букви.Спробуйте відновити текст і визначити, яке слово сховане в першому рядку.  

 

                                                       МАМА

 

                              Н...йд...р...жч...    сл...в...   в св...т...!     

                              Д...   б  в...  н...  б...в , щ...б  н... р...б...в,  

                              Н...з...вжд...   в..н...  тв...й  шл...х  ...св...т..ть 

                              Н...жн...м  с...рц...м, в...дд...н...м  т...б... .    

                              В  дн...  в...жк...  і в дн...   н...  щ...ст...   щ...др... ,   

                              Н...  з...б...дь: в...н...   з...вжд...  в  т...б... . 

 

-Прочитаймо цей вірш хором.

-Про яке найдорожче слово у світі йдеться?

-Яке слово я закрила в першому рядочку?   (мама) 

-Прочитайте закінченння цього вірша. 

-Яка тема нашого уроку? 

 

111. Повідомлення теми і завдань уроку  

 

             Людині, яка не знає меж,чиї руки випестили цілий світ,хто найбільше вас любить,-мамі,присвячуємо ми сьогодні урок.Це чарівне,ніжне,щире слово зігріває дітей,а дорослих повертає в дитинство. 

 

1Y. Розвиток мовлення 

            -Кожного дня ми говоримо дуже багато слів своїм мамам,А сьогодні я пропоную вам провести незвичайний конкурс-конкурс на одне слово. Кожен із вас може сказати своїй мамі лише одне слово.Причому повторювати сказане не можна.

 

        1. «Відкритий мікрофон»   

-Яке слово ви б хотіли сказати вашій мамі?  (Яка ваша мама?)   

-А у ваших мам є мами? Хто вони вам?   

-А що ви можете сказати про своїх мам одним словом?    

 

           2.Добір синонімів       

 

       -Мені дуже сподобалось,як ви назвали маму сонечком.Давайте складемо сонечко,яке буде овітлювати наш урок і допоможе нам учитися.  

        -Доберіть синоніми та спільнокореневі слова до слова мама. (Як ще ми можемо назвати маму?)   

   

          МАМУСЯ, МАТУСЯ, МАТІНКА, МАТІНОЧКА, МАТУСЕНЬКА, НЕНЯ,  
          НЕНЕЧКА.  

 

        -Нехай це сонечко завжди світить нам і допоможе сьогодні на уроці подолати труднощі. 

 

               Y. Вправи на розвиток мовлення й читання

 

            1. Редагування тексту 

        -Настав час подолати першу з них. Візьміть аркуш із цифрою 1. Перед вами оповідання Зірки Мензатюк «Троянда». Зверніть увагу,що більше половини тексту не роз’днано на слова. Візьміть олівці, роз’єднайте текст на слова і підготуйтеся прочитати його вголос. 

 

         -Прочитайте рядки,які підтверджують красу троянди.

         -Прочитайте, які питання ставить троянді автор.

         -Висловіть відповіді троянди одним словом (хором).

         -Підготуйтеся прочитати цей текст у парах. (Читання в парах за 1 хвилину.)

         -Слідкуючи за читанням, підготуйте відповідь на запитання: «У чому схожість троянди й мами?»

          -Коли сердяться ваші мами?

          -А що приносить вашим мамам радість? 

          -Вдумайтеся у свої відповіді, адже не так уже й важко подарувати мамі радість, зробити її щасливою.Даруйте своїм мамам якомога більше хвилин радості,

бо від нашого тепла до неї стане теплішим і добрішим світ.А у світі можуть відбува-

тися надзвичайні дива. І в цьому ви зараз зможете переконатися, ознайомившись із новим текстом.   

 

                2. «Ажурна пилка»    

           -Працювати над текстом ми будемо за новим методом. Він називається «ажурна пилка». Названий він так тому, що ми будемо збирати цілий текст із окремих частин. У кожного-окрема частина. Більшість тексту ви будете не читати, а слухати. І слухати треба буде дуже уважно! А на тому, хто читає, лежить ще більша відповідальність, бо читати треба чітко, голосно, виразно, щоб почули та зрозуміли в кожному куточку класу.

            -Візьміть аркуші з кольоровими кружечками. Це ваша частина тексту. У ній стільки слів,скільки ви повинні читати за 2 хвилини. Я даю вам 5 хвилин, щоб ви підготувалися до виразного читання: з паузами, наголосом, зупинками. Якщо будуть запитання щодо наголосу чи значення слова, підіймайте руку, я підкажу.

 

                      (На дошці малюнок із зображенням сфінкса)    

 

            -Хто з вас знає, що зображено на цьому малюнку?

            -Існує декілька легенд про сфінкса. За однією з них-це жінка. Готуючись до сьоогднішнього уроку, я знайшла ще одну легенду,яка мені дуже сподобалась.На-

писала її Наталена Королева. Сподіваюсь, що вам легенда теж сподобається. Тільки читати її ми будемо зовсім новим для вас способом.    

            -Зараз ми почнемо читати. Текст розбитий на чотири частини за кольором.

  

                                       1-а частина    -    червоний  

                                       2-га частина   -    жовтий

                                       3-тя частина   -    синій 

                                       4-та частина   -    зелений                                                                  Не дивіться в текст, коли читають не ваш колір, а слухайте.

             - Хто панував у Єгипті?

             - Чим прославився митець?

             -Як назвали статую греки? 

             -Яку легенду про Сфінкса зберегли люди?  

             -Що могло оживити Сфінкса? Хочете дізнатися,як відбувалися пошуки чарівного слова?

             - Хто приходив до статуї ?

              -Які слова промовляв перший фараон?

              -Чим прославилася володарка-фараон,яка промовила слово «слава» ?

              -Що зробив учений-книжник біля статуї ?   

              -Що з ним сталося? Як ви гадаєте,чи знайдуть люди могутнє слово?

              -Який народ ішов пустелею?

              -Хто був у самому кінці походу?

              -Що з нею трапилося? 

              -Як жінка вирішила врятувати дитину? Хочете знати,що було далі?

              -Чи сподобалася вам ця легенда? Чим? 

              -Як би ви назвали це оповідання?

А Наталя Королева назвала його «Наймогутніше слово».     

               -Так, яке наймогутніше слово у світі?

               -Кожен із вас багато разів на день промовляє це слово. Ви найщасливіші люди, бо в кожного з вас є мама. Пам’ятайте завжди про маму: коли переходите вулицю, купаєтеся в річці, катаєтеся на велосипеді. Думайте про те, що недобре слово залишає в душі мами подряпину, додає сивину у волосся, розсипає зморшки на обличчі.

                Мабуть, ой як важко було б мамі в житті, якби поруч із нею не було б тата, якого діти люблять і поважають не менше за маму. Але життя завжди наділяє мам більшими турботами. Недаремно народне прислів’я каже: «Жінка тримає в хаті три

стовпи, а чоловік-четвертий». Багато прислів’ів склав наш народ про матір. Зараз ми з ними познайомимось. 

 

               3. Групова робота «Склади прислів’я»

       

       Кожна група отримує конверт зі словами, з яких треба викласти на парті прислів’я. 

       -Прочитайте прислів’я хором. Поясніть його. 

       -Виберіть прислів’я, яке підходить до двох прочитаних нами оповідань.  

 

        1) До людей-по розум, до мами-по серце.

        2) За науку- цілуй батька і матір у руку.    

        3) Шануй батька й неньку, буде тобі серізь гладенько.  

        4) Нема того краму, щоб купити маму.

        5) Материна молитва із дна моря витягає.

        6) У дитини заболить пальчик, а у матері-серце.

        7) Хто матір забуває, того Бог покарає.

        8) На сонці тепло, а коло матері-добре.

        9) Всякій матері свої діточки милі.  

 

      Поки ви працювали над прислів’ям, ваші мами теж складали прислів’я. Даавйте дізнаємося, чи справилися вони зі своїм завданням.  

 

                     (Мами читають прислів’я, які не читали діти.)     

 

         1) Нема у світі цвіту цвітішого над маківочки, нема ж і роду ріднішого над матіночку. 

         2) Мене мати цілий вік дурила: казала «битиму», та й не била.

         3) Кожна мати свої дитину хвалить, а чужу ганить.

         4) Мати годує дітей,як земля людей. 

         5) Сльози матері даремно ніколи не пропадають.

         6) Чого мама научить, те й дочка знає.

         7) Чого не дала мама, того не купиш і в пана.

         8) Рада б мати для дітей небо прихилити та зорями вкрити.  

         9) Материн гнів,як весняний сніг: рясно впаде,та скоро розтане!

           

                 4.Читання за особами. 

      

          -Наші мами ще не чули,як ви вмієте читати за особами. Для цього виду читання я підібрала оповідання Василя Сухомлинського «Гавеня і Соловей».

          - Що ви знаєте про цього письменника?

          - Які його оповідання ми читали?

          -Прочитайте пошепки оповідання, підготуйте відповідь на таке питання: «Про що задумався соловейко? 
          -Так про що ж задумався соловейко?

          -Яке прислів’я можна дібрати до цього оповідання? (Кожній дитині своя мама найкраща).   

               Y1. Підсумок уроку

          -Наш урок наближається до кінця. Скажіть, що вас вразило найбільше?

          -Які висновки ви зробили для себе? 

          - За що б ви хотіли подякувати своїм мамам? 

          -Що б вам хотілося взяти від своїх матерів?

         

                Y. Домашнє завдання  

          У кожного з вас на парті є вірш. Вивчіть його і розкажіть своїй мамі рано вранці святкового дня.                                                                                                                           

Категорія: Розробки уроків | Додав: tamara-ivanovna (11.06.2014)
Переглядів: 1761 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz